Det var i forbindelse med lanseringen av den selvbiografiske boken hennes, Nomade, at ordene til Ayaan Hirsi Ali falt. Som jeg skrev etter å ha lest boken:
Hvis du ikke har lest Ayaan Hirsi Alis nye bok Nomade, ja, da har du noe å se frem til. I boken hevder hun blant annet at undertrykking av muslimske jenter og kvinner er det største hinderet for integrering av muslimer i Europa. Hun sier innledningsvis: ”Islam knekker jenters vilje. Når jentene når menstruasjonsalderen, er de blitt stumme. De er oppdratt til å bli underdanige roboter som må tjene i husholdningen med vask og matlaging. Det forventes av dem at de godtar sin fars valg av ektefelle, og etter bryllupet må de vie seg til ektemannens seksuelle nytelse og føde mange barn. (…). Et fåtall klarer å stake ut sin egen vei, slik jeg gjorde.”
Sex, penger og vold
Hirsi Ali definerte videre mangel på evne til å håndtere penger og vold som hovedhindre for integrering: ”Det islamske synet på kreditt og gjeld, sammen med de muslimske kvinnenes manglende opplæring i økonomiske anliggender, betyr at de fleste nye innvandrere kommer til Vesten helt uforberedt på den forvirrende mengden av muligheter og plikter som det moderne forbrukssamfunnet byr på. (…). I tillegg kommer volden, som er et iboende trekk ved så mange muslimske land – fra kvinnemishandling til en uopphørlig lovprisning av hellig krig. (…). Disse tre hovedhindringene for å integrere mennesker som min egen familie, kan oppsummeres med tre ord: sex, penger og vold.”
Deretter tok hun for seg Vestens feminister og filleristet dem for sviket overfor muslimske jenter og kvinner, ikke ulikt hva jeg selv har gjort, eksemplifisert med Dagbladets ”feminister”(2006). Samtidig fremhevet Hirsi Ali kristendommens kjærlighetsbudskap: ”Kjærlighetens og toleransens kristendom forblir et av Vestens mektigste mottrekk mot islams hat og intoleranse. Forhenværende muslimer finner skikkelsen Jesus Kristus mer tiltrekkende og human enn Muhammed, islams grunnlegger.”
Hirsi Ali mente den gang at Europa hadde ”få år på seg til å sluse den muslimske minoriteten inn i det moderne samfunnet. Gjør man det ikke nå, kan situasjonen fort bli kritisk,” mente hun. Hun sa videre rett ut at ”selve de idealer som Vestens samfunn bygger på, nemlig opplysningstidens idealer, (kan) stå for fall”. Hun refset Vesten for ikke å våge ”å utfordre de middelalderske forestillingene som dominerer de islamske samfunnene”.
Varslet borgerkrig
Ayaan Hirsi Ali jobbet den gang for den amerikanske liberalkonservative tenketanken American Enterprise Institute (AEI) etter at hun flyttet fra Nederland i 2006. Hennes liv som nomade – oppvekst i Somalia, Kenya og Saudi-Arabia, dretter flere år i Nederland, opphørte med bosettingen i USA. Erfaringene nomadelivet har gitt henne, burde være et skattkammer integreringsmessig for Europas politikere. Utfordringen for det brede politiske spekteret har dog vært å våge å ta innover seg den brutale virkeligheten Hirsi Ali beskrev i boken, og derav gripe til realpolitiske løsninger.
Allerede den gang varslet Hirsi Ali mulig borgerkrigstilstand i Europa. For hvordan unngå et slikt scenario?
Den eneste løsningen er at muslimene oppgir sin klan- og stammetenkning og blir fullstendig assimilert inn i europeiske samfunn. Tanken om det såkalte flerkulturelle samfunnet må oppgis, slik den tyske forbundskansler Angela Merkel nylig slo fast. For å få dette til, må vi frigjøre de muslimske kvinnene fra deres ektemenns, fedres og mannlige familiemedlemmers makt. Blir de muslimske kvinnene frigjort, vil man knekke det muslimske patriarkatets fremste bastion, nemlig kontrollen over kvinnene.”
Videre slo hun fast dette faktumet:
”Vestlige feminister burde her hatt en hovedoppgave, men dessverre har de sviktet grovt. Problemet er at muslimene kom til Europa da den multikulturelle tenkningen var på et sterkeste. Muslimer ble mer eller mindre definert på linje med de svarte i USA. Da den muslimske mannen i Europa krevde rett til kulturelt selvstyre – deriblant å behandle muslimske kvinner innen familien som annenrangs mennesker – ble dette respektert av den liberale intelligentsiaen i Vesten.”
– En destruktiv offerrolle
Så til et nøkkelspørsmål den gang som i dag: kan islam bli en integrert del av Vesten?
For det første har islam i en ekstrem grad konservert tenkning til det førmoderne patriarkalske stammesamfunnet, slik det eksisterte i Arabia på 600-tallet. For det andre legger religionen ensidig vekt på det hinsidige, altså på hva som skjer etter døden. Denne dødskultusen trekker tankene bort fra hvordan samfunnet kan forbedres her og nå, sier hun. – Endelig er det slik at muslimer skuer tilbake til islams storhetstid, da de regjerte et imperium fra India til Atlanterhavet. At imperiet gikk under, skyldes islams fiender, hevder de, og påtar seg en destruktiv offerrolle. Til sammen er dette tre element som jeg tror har vært avgjørende for at mesteparten av den islamske verden er hektet av den moderne utviklingen.”
Et nytt nøkkelspørsmål, like aktuelt i dag i 2026: vil ikke moderne tolkning av koranen modernisere islam?
Problemet er at to sterke krefter innen den muslimske verden er absolutt bokstavtro: det gjelder herskerne i de arabiske land, og det gjelder de ytterliggående fundamentalistene. De som hevder at man kan tolke seg bort fra de vanskelige kapitlene i koranen, blir møtt med massiv motstand fra begge disse mektige kreftene. Muslimene er dessuten oppdratt til, fra de er ganske små, å tro uten forbehold på det Allah og det hans profet Muhammed sier. Når koranen utvetydig legitimerer vold mot annerledes troende og klart slår fast at en kvinnes vitneutsagn er verdt halvparten av en manns, er det ikke noe man kan omfortolke uten å få både Allah og hans profet til å fremstå som meningsløse figurer. Den såkalte nytolkningen havner i en blindgate.”
Av dette kunne man utlede at Hirsi Ali mener at islam ikke hører hjemme i en moderne og human verden.
Europa vil bukke under
Hirsi Alis ord ble bekreftet av den tidligere tyske etterretningssjefen, Hans-Georg Maaßen, for to år siden. Han sa rett ut at Europa vil bukke under for islam. Spådommen lente seg på faktiske demografiske endringer, en fortsatt høy innvandring og at Europa ikke er rustet for å stå opp mot innvandret voldelig islamsk klankultur. – Europa er ikke en gang i stand til å se hva som skjer på egen jord, sa Maaßen. Han sa videre at islam har fått et godt grep om Europa.
Han tror faktisk at Europa vil bukke under for islam, ikke minst fordi politikere flest ser ut til å ønske seg en ny befolkning, derav at masseinnvandringen fortsetter tross at alle varsellamper blinker om de farlige konsekvensene som følger i innvandringens kjølvann, ikke minst den stadig økende islamiseringen. Han peker på kanskje den største kulturforskjellen mellom islam/klaner og Europa, nemlig at vi løser våre konflikter ved bruk milde midler som samtaler og domstoler, mens de løser konflikter ved bruk av trusler og vold, skrev vi i 2024.
Konkret sa han følgende:
«Europeerne vil bukke under for islam. På den ene siden fordi de ikke engang er i stand til å se denne konflikten som kommer, og på den andre siden fordi de ikke er i stand til å løse konflikter på en lignende måte», sa han og pekte videre på at «sluttresultatet vil være den gradvise ødeleggelsen av våre europeiske kulturer».
Maaßen mener at Europa står overfor en krise uten sidestykke på grunn av masseinnvandring, at islam er godt rustet til å erobre Europa, og at land som Tyskland og Østerrike kan gjøre mye for å stoppe krisen, men velger å la være.
En helt annen kultur nærmer seg oss. Vi er slett ikke forberedt på dette, siden vi ikke er i stand til å løse konflikter selv ved hjelp av vold, slik familieklaner gjør fra de arabiske statene. Disse menneskene løser konflikter med vold, mens folk i Sentral-Europa tror at dette bare kan gjøres gjennom domstolene, sa Maaßen.
Maaßen pekte på den gradvise ødeleggelsen av Europa som skjer ved salamitaktikken.
«Europeerne vil bukke under for islam. På den ene siden, fordi de ikke en gang er i stand til å se denne konflikten komme, og på den andre fordi de ikke er i stand til å løse konflikter på en lignende måte», sa han og uttalte at «sluttresultatet vil være den gradvise ødeleggelsen av vår europeiske kulturer».
Europeere flest lever uten en visjon eller misjon, mens andre konkurrerende kulturer har en klar idé om hva de er og hva deres mål er, postulerte han videre.
«Vi vet ikke hvor vi vil. Hvordan skal Tyskland eller Østerrike se ut i 2030? Vi lever bare i øyeblikket, og derfor taper vi for andre som har en religion eller ideologi, som vet hvor de skal. Vi mangler en misjon, fortsetter han. – Stort sett kommer muslimer til oss med en helt annen bevissthet om kultur, religion og familie. I det sekulære Europa er religion og familie – hvis de fortsatt er viktige i det hele tatt – en sak for den enkelte, men i disse kulturene er det en sak for klanen.»
Maaßen sa videre at europeiske politikere aktivt tillater masseinnvandring fordi, ifølge ham, «våre politikere ønsker en annen befolkning. Den politiske venstresiden følger den antityske ideologiens kurs. Jo mer heterogen en befolkning, desto mindre evner den å artikulere seg og fremme et demokratisk sinnelag. Jo mer politikken aksepterer innvandrere fra andre land i den størrelsesorden de finner det passende og gir dem statsborgerskap, jo mer velger politikken folket i staten og påvirker valgresultatene. Disse migrantene stemmer annerledes enn lokalbefolkningen».
To viktige samfunnsstemmer – langt forut for sin tid begge to, og like aktuelle – om ikke mer – i dag.
Kommende lørdag, 16. mai, arrangerer mannen som er forhatt av hele det europeiske etablissementet, Tommy Robinson, en ny marsj i London under banneret «Unite the Kingdom». Forrige marsj samlet antakelig over 1 million briter av ulik herkomst. Marsjen er ikke minst en manifestering av britisk kultur og mot masseinnvandringen fra islamske stater som endrer nettopp den britiske kulturen.