Nyhetssøk

«Et gedigent misbruk»

Sosialhjelp pøses ut av Norge. Nå vil FrP ta grep. Rogalands representant, Kristoffer Sivertsen, vil at innvandrere som sender penger ut av Norge skal få avkortet stønaden sin krone for krone. – Å sende sosialhjelp ut av landet er gedigen misbruk og må stoppes, sier Sivertsen.

Det senders svimlende beløp ut fra Norge daglig, rundt 2 millioner kroner. Avsenderne er først og fremst somaliere, pakistanere og afghanere. Det antas at det meste av pengene går til familie i opprinnelseslandene. Men myndighetene har ikke kontroll. Penger kan også havne hos terrororganisasjoner.

At somalierne topper statistikk over barnefattigdom, bør kanskje nevnes i denne sammenhengen. Og at de samme er en tungt trygdet gruppe med svært lav yrkesdeltakelse, bør også påpekes. Hvor kommer så alle disse pengene fra?

Vi har tidligere spekulert i om deler av pengene som sendes ut, stammer fra kriminalitet. I 2017 ble eksempelvis en somalisk heroinliga i Oslo avslørt. Det har også kommet frem at en somalisk liga smuglet heroin via fly fra Oslo til Tromsø. 

Det vi undrer oss over er at norsk presse er så lite interessert i å gripe fatt i problemstillinger knyttet til forholdene vi avdekker år etter år. Det er tross alt enorme beløp vi snakker om blant de «fattigste» gruppene i Norge.

Bryter tausheten

De siste årene har somaliere i Norge sendt 2,5 milliarder kroner til privatpersoner i Somalia, rapporterte vi i 2022. Mens disse enorme summene fortsetter å renne ut av Norge fra «fattige» somaliere her, er det fremdeles taust som graven fra Stortinget. Ingen vet hvor alle disse kronene stammer fra, ingen vet hvem som mottar pengene i den andre enden eller hva de brukes til.

Nå kan tausheten i Stortinget brytes, hvis Kristoffer Sivertsen fra Rogaland FrP får det som han vil.

Etter valget i 2025 skal Fremskrittspartiets førstekandidat i Rogaland, Kristoffer Sivertsen, etter alle solemerker inn på Stortinget.

Allerede nå kommer Sivertsen, som i dag sitter i bystyret i Stavanger, med et nasjonalt utspill. Han ønsker at innvandrere som sender sosialhjelp ut av landet, skal få avkortet stønaden sin krone for krone.

Sivertsen er krystallklar: – Å sende sosialhjelp ut av landet er gedigen misbruk og må stoppes.

Selvsagt har han helt rett. Sosialhjelp er hjelp til å få hverdagen til å gå rundt, til å ha mat på bordet, til å ha tak over hodet. Og pengene skal gå til barns daglige aktiviteter.

Støtte til diktatur

Sivertsen  er også bekymret for at penger går til regimer som Eritrea og støtter opp under diktatur.

– Sosialhjelpsmidler skal hjelpe folk på bena og gi dem tak over hodet, ikke sendes ut av landet eller brukes til formål som de ikke er ment til. Frykten vår er at pengene ender opp som en slags regimeskatt i utlandet de brukes til å styrke diktaturer og styrke udemokratiske verdier.

Stavanger FrP sender nå over et forslag til resolusjon til partiets landsstyre.

Kan så FrP være sikre på at det (også) er sosialhjelpsmottakere som sender penger hjem? Ut fra tallene HRS har hentet inn de siste årene er det liten tvil om at det er dette som skjer. Ikke minst i den soamliske gruppen som er lavt sysselsatt. Dessuten viser tall at hele sju av ti sosialhjelpskroner går til innvandrere, 6,7 milliarder kroner av 9,7 milliarder sosialhjelpskroner gikk til innvandrere i 2023. I perioden 2009 – 2019 var andelen 58 prosent, altså opp til 70 prosent i 2023.

Til formell behandling i FrP sentralt

FrPs innvandringspolitiske talsperson, Erlend Wiborg, deler Sivertsens bekymring. Wiborg mener det er «et reelt problem» når så mye sosialhjelpspenger sendes ut av landet. Han peker på barnefattigdom: «… samtidig som vi vet at barnefattigdommen er størst blant innvandrerfamilier. Det er uakseptabelt at enkelte innvandrerforeldre prioriterer å sende penger til hjemlandet samtidig som deres barn her i Norge ikke har råd til fritidsaktiviteter og andre ting. Jeg er derfor positiv til forslaget til Stavanger Frp og ser frem til debatten internt i Frp på om dette er det beste forslaget eller om det finnes andre løsninger for å stoppe pengeoverføringer til opprinnelseslandet som går på bekostning av barn og unge her i Norge», sier Wiborg.

Forslaget til resolusjon vil i henhold til Sylvi Listhaugs pressesjef, Haakon Sandvik, «bli behandlet i partiets formelle kanaler».

Vi vil anta at forslaget kan få støtte fra Høyre, dermed ligger det an til at en eventuelt flertallsregjering med FrP og Høyre i september endelig kan ta grep om denne høyst kritikkverdige praksisen.