Mens det ene danske partiet etter det andre i valgkampen har vært svært klar i målet overfor islamske krefter som undergraver friheten, er tonen en helt, helt annen her på berget.
En av dem som står særlig tydelig frem som en naivist av høyeste rang, er Høyres ordfører i hovedstaden, Anne Lindboe. Hun ser ikke ut til å ha tatt til seg noe som helst kunnskap om organisert islam, kunnskap og fakta som ligger knapt ett tastetrykk unna på kontoret hennes i Rådhuset. Naiviteten og godtroenheten blomstrer like sterkt som våren Norge nå går i møte. Lindboe ser ut til å tro at det å feire islam vil gi Norge en ny (verdimessig) vår.
Kan det bli vakrere?
Ordfører for dem som vil ødelegge Oslo
Hun må selv svare for hvordan hun kan stille seg kjærlig og givende sammen med mørkemenn og -kvinner. Men for å kunne gi noen oppklarende kommentarer, har hun en leseutfordring. Hun må rett og slett sette seg ned med bøker og kilder som kan hjelpe henne med verdikompasset sitt.
Frihetsorienterte muslimer ser selvsagt hva som foregår. Det er fundamentalistene som gis oppmerksomhet og som man deler festmåltid sammen med når man er en toppolitiker. Ikke de frihetsorienterte. De betyr åpenbart lite eller ingenting for Lindboene. De som sier nei til at bokstavtro islam og medfølgende påbud og forbud, de har ikke samme verdi, for de har ikke makt. Makt til å påvirke stemmegivingen i moskeene og organisasjonene som lever i et annet verdiunivers enn det norske og vestlige.
I Oslo bor det mennesker med røtter fra alle verdens hjørner, og mange er muslimer. Mangfoldet er noe av det aller fineste med Oslo. Ved å samles og dele hverandres tradisjoner bygger vi byen sammen til et sted der alle skal føle trygghet og tilhørighet. Tusen takk til alle muslimer i Oslo for innsatsen dere gjør for byen vår. Vi er glad i dere, skriver Lindboe etterfulgt av et rødt hjerte på Facebook.
En Erlend Solheim svarer henne slik:
Dette vil ikke holde i lengden, Lindboe. Det såkalte «mangfoldet» du hyller, har vist seg å ha vært en katastrofe for Europa. Alle mennesker fortjener i utgangspunktet respekt, men den ekstreme innvandringspolitikken vi har hatt vil ødelegge vårt land. Når du i tillegg deltar på og går god for islamske tradisjoner, har du gått langt over streken.
Tidligere høyretopp i Oslo, Erling Lae, svarer Solheim raskt: «Anne Lindboe viser at hun er ordfører for hele byen og for alle som bor i den, uansett hvor de er født og hvilken gud de tror på.» Lindboe repliserer til Lae med nok et rødt hjerte.
Altså er Lindboe, slik hun selv og Lae ser det, ordfører også for dem som aktivt jobber for å ødelegge det Oslo vi har kjent. Som vil ha jenter og kvinner i hijab, som vil ha mer islam sponset av Midtøsten til Oslo, som vil segregere kjønnene optimalt på samfunnets arenaer, som er bærere av en intens avsky for jøder, for homofile, for ikke-muslimer, for kristne.
Men homofile Lae vet å svare på påpekninger av islams holdninger til homofile: «Jeg vet naturligvis at det er vanskelig være muslim og åpen homofil, men også at det er nesten umulig å være homofil og adventist.» Solheim svarer han slik:
Det er generelt interessant å observere hvordan du hele tiden prøver å trekke inn noe annet, som ved første øyekast kan se ut til å være samme fenomen. Men så er det ikke det likevel. For hvor mange kristne blir kastet ut fra tak eller drept på andre måter av medkristne pga. sin legning? Hvordan er det innen islam?
Man tar seg i å undre: Når er det nok islam for Lindboe og Lae? Sagt på en annen måte: Blir det noen gang nok?
En hengivenhet av en annen verden
De mørke kreftene i islams rekker er selvsagt svært entusiastisk overfor Lindboes engasjement for islam og for deres virke i moskeer og fundamentalistiske organisasjoner. Og de får hyllest tilbake fra henne, som fra Arshad Jamil i Muslimsk Dialognettverk og mørke-moskeen Islamic Cultural Centre som har en klode under kalifatet som endestasjon for sine visjoner.
Dette kunne bare skje i verdens beste by, som ledes av verdens beste ordfører.
Det var veldig hyggelig å møte mange kjente og nye ansikter der. God stemning. Og jeg tror man kan konstatere at det var Norges største Eid-middag. Kun pakistanske bryllup kan slå dette.
Tusen takk Anne. Nok en gang beviser du i praksis at du er ordfører for hele Oslos befolkning. Dette har en enorm verdiskapning. Å bli sett, betyr mye. Og dette er oppskriften på bedre integrering.
Lindboe er tydelig rørt over hilsenen:
Tusen takk fine du (hjerte) liker ambisjonen om å legge oss på pakistansk bryllup nivå (latter og smil).
Og hun får selvsagt et hjerte fra Jamil som takk.
Det totalitære Brorskapet er med på hyllesten, det vil si lederen av Rabitamoskeen i Oslo, Imen Hasnaoui.
Tusen hjertelig takk for din raushet, og for at du gjør Oslo til verdens beste by (hjerte-smil)
Det var så fint å feire med deg (hjerte)
Nå har Oslo skapt en tradisjon for id-feiring i Rådhuset. Orkesteret spiller for full hals og evner ikke selv å høre hvor falskt det hele lyder. Og hva vil skje hvis det blir Ap som tar over etter neste valg? Tror man at Ap – med sin store velgerskare i de islamske rekkene – vil avvikle tradisjonen? Tror man Ap vil si at «vi kan ikke feire islam, fordi islam bryter med Aps verdigrunnlag om likestilling mellom kjønnene, likeverd mellom alle mennesker, retten til å velge bort islam, og full ytringsfrihet – også når profeten og islams helligheter settes under den kritiske lupen?
«En sivilisasjon dør ikke fordi den blir drept, men fordi den begår selvmord», sa den britiske historikeren Arnold J. Toynbee. Lindboe og hennes like bereder grunnen.
Hovedbilde: Ordfører Lindboe hedrer kvinner og menn på Akershus festning som har mistet livet i tjeneste for Norge, «som har vært på jobb for fellesskapet og demokratiet vårt».