Finansiering

UD har i snitt brukt 417 millioner kroner i året på stiftelser og tenketanker

Svimlende 10 milliarder av bistandspengene har i perioden 2000-2024 gått til internasjonale stiftelser, tenketanker og utenrikspolitiske institutter. Alene i 2023, med først Anniken Huitfeldt (Ap) og deretter Espen Barth Eide (Ap) som utenriksminister, gikk rundt 900 millioner kroner til stiftelser og tenketanker. 

Det er Rødts Bjørnar Moxnes, du vet han tyven som allikevel ble belønnet med en ny periode på Stortinget, som har etterspurt tallene hos Utenriksdepartementet (UD).

Tallene fra UD forteller at 10.017.501.000 kroner fra norske bistandsbudsjett er fordelt til internasjonale stiftelser, tenketanker og utenrikspolitiske institutter i perioden 2000-2024.

Her skal 117 stiftelser har mottatt til sammen 5,1 milliarder kroner, mens 164 tenketanker og utenrikspolitiske institutter har mottatt til sammen 4,9 milliarder kroner. Oversikten viser også at fra 2019, da Høyres Ine Eriksen Søreide satt ved UD-rattet, begynte økningen til spesielt stiftelser å skyte fart. Så gikk det jevnt oppover, med et toppår i 2023.

Ifølge Moxnes, som er sjokkert over pengebruken, er pengene blitt brukt til «smøring».

– Pengebruken er voldsom. Dette er elitediplomati-prosjektet jeg kritiserte tilbake i 2021 i debatt med Søreide og Huitfeldt. Det er brukt store summer over bistandsbudsjettet uten at Stortinget har fått tydelig informasjon om hva pengene har gått til, sier Moxnes til Nettavisen.

Arrogant fra UD

Statssekretær i UD, Andreas Motzfeldt Kravik (Ap), synes ikke i stand til å ta til seg kritikken.

– En av de aller største truslene i kampen mot fattigdom er krig og konflikt, som ødelegger livsgrunnlaget til folk i generasjoner. Flere av de kunnskapsorganisasjonene Norge støtter er viktige bidragsytere til freds- og konfliktdiplomati, sier Kravik, og fortsetter:

– Å støtte denne typen organisasjoner og fagmiljøer handler ikke om å kjøpe Norges anseelse, men å fremme å våre politiske prioriteringer og å bidra til finne løsninger på verdens utfordringer.

På spørsmål om utenriksministeren mener det har vært godt brukte milliarder, mangler det heller ikke på arroganse:

 – Vi skal alltid bruke fellesskapets ressurser på best mulig måte, det inkluderer bistandsbudsjettet. Derfor skal vi alltid fortløpende vurdere hva som er god bruk av ressurser med tanke på målet man ønsker å oppnå.

Ja, 130 millioner kroner i norske bistandskroner til Terje Rød-Larsens tenketank, International Peace Institute (IPI), og hans fem millioner i årslønn er det sikkert noen som mener er bruk av «fellesskapets ressurser på best mulig måte». Særlig siden han hjalp overgriperen Jeffrey Epstein med å skaffe USA-visum til unge og vakre østeuropeiske kvinner, som skal ha vært ukvalifiserte og kun jobbet i IPI i en kort periode.

Opp som en løve, ned som en skinnfell.

Hvor lenge må vi slite med denne Ap-regjeringen? Man begynner virkelig å savne riksrett, men siden Riksrettsutvalget sitter med en leder som Hadia Tajik (Ap) kan vi nok ikke forvente noe drahjelp derfra.