En britisk lov fra 2010 skal sikre likestilling slik at folk ikke blir behandlet forskjellig avhengig av religion og rase. Men loven brytes gjentatte ganger på diverse utleiesider, hvor utleie annonseres kun for muslimer.
Dette ifølge The Telegraph, som har gjennomført en undersøkelse som avdekker det som ifølge loven bør være ulovlig praksis.
Det gjør seg spesielt gjeldende i London og sørøst-England. Sørøst-England, inkludert områder rundt London, er et av de mest innvandrertette områdene.
Uakseptable
Annonsene der utleiere ser etter leietakere til boliger og leiligheter lyder for eksempel:
«Kun for muslimer»
«Muslimer er å foretrekke»
«For to muslimske gutter eller to muslimske jenter»
Annonsene kommer både fra privatpersoner og firmaer som står for utleie. Noen av annonsene finnes i Facebook-grupper som «Rom til leie i London for muslimer» og «Muslimske leietakere».
Utleiere som bryter loven kan bli brakt for en sivil domstol enten av en leietaker eller potensiell leietaker, skriver The Telegraph. For ifølge loven har ikke utleiere lov til å angi en preferanse for en bestemt religion eller opphav når de leier ut en eiendom eller leilighet.
I henhold til loven skal «kun muslimer» eller lignende spesifikke annonser anses som uakseptable og diskriminerende, slår avisen fast.
Det finnes derimot unntak. Det gjelder hvis en person leier ut et rom i sin egen bolig og de således bor sammen.
Anti-britisk
The Telegraph ringte flere av utleierne for å spørre om rommene var utelukkende for muslimer. Dette ble bekreftet i sakene de har omtalt.
Robert Jenrick, en fremtredende skikkelse i partiet Reform UK, som ifølge meningsmålinger er det største partiet i Storbritannia, kaller annonsene «motbydelige og anti-britiske».
– Det sier seg selv at det ville bli et nasjonalt opprør hvis rollene ble byttet om. Alle former for rasisme er uakseptable, og ingen religiøs gruppe bør gis et særlig unntak for å diskriminere på denne måten, sier Jenrick til The Telegraph.
Det er vel bare å anta at hvis man skal få fart på reaksjoner på denne praksisen er det bare å begynne å annonsere med «kun for ikke-muslimer».
Ikke noe nytt
Vi kan kanskje riste på hodet av hvor langt det er gått i England, men vi har lite å være stolte av i her på berget.
Ett enkelt søk på Facebook viser at samme praksis er etablert i Norge. Da selvsagt under dekke av at muslimer «diskrimineres på leiemarkedet», som om det er stemplet muslim i panna på dem.

Som vi ser har den private gruppen «Boligmarked for muslimer» 12.000 medlemmer – og er (selvsagt) et prosjekt av Islam Net (som uforstyrret fortsette sin islam-tokt). Rogaland-gruppen, Islamic Realstate lokalisert i Sandnes, presenteres med samme tekst, men er en offentlig gruppe.