Den palestinske selvstyremyndigheten (PA) har hatt et spesielt og nært forhold til Venezuelas diktator Nicolás Maduro, og før ham Hugo Chavez. Disse var en slags sjelevenner.
PA har aktivt og åpent plassert seg trygt i leiren til de beryktede venezuelanske diktatorene, begge kjent for å bryte menneskerettighetene. Etter USAs raid og arrestasjon av president Maduro og hans kone, Cilia Flores, grunnet anklager om narkoterrorisme og narkotikahandel, har PA vært taus. Antagelig i frykt for en amerikansk reaksjon på at PA har støttet Maduro.
Likevel har PAs samhold med Maduro vært grunnleggende for politikken PA har ført.
For noen måneder siden, da USAs president Donald Trump begynte å true Venezuela, holdt PA en anti-amerikansk demonstrasjon ved Venezuelas ambassade i Ramallah til støtte for Maduro. Guvernøren i Ramallah, Laila Ghannam, deltok og la ut anti-amerikanske meldinger og bilder på sin Facebook-side:
«For å markere avstand fra de amerikanske truslene mot det vennlige Venezuela, deltok jeg i solidaritetsvaken som ble organisert av de nasjonale styrkene foran bygningen til Venezuelas ambassade i staten Palestina. Dette for å bekrefte vårt folks støtte til folket og regjeringen i Venezuela.»
[Guvernør i Ramallah og Al-Bireh-distriktet, Laila Ghannam, Facebook-side, 18. september 2025]
Direktøren for den offisielle PA-TV, Ahmad Assaf, som er utnevnt av Mahmoud Abbas, har en liten statue av den avdøde venezuelanske diktatoren Hugo Chavez tydelig plassert på kontoret sitt. Dette for å vise alle besøkende hvor PAs ideologi og verdier står.
[Offisiell PA-dagblad Al-Hayat Al-Jadida, 10. desember 2025]
PA har i årevis støttet de latinamerikanske diktatorene. I 2024 avholdt Venezuela valg, og ifølge kilder i opposisjonen stemte 70 % mot Maduro. Derfor nektet mange vestlige demokratier å anerkjenne valget. PA ønsket derimot Maduros styre velkommen, og Abbas sendte sin spesialutsending til innsettelsen.
«President Abbas’ rådgiver for internasjonale spørsmål og spesialutsending, minister Riyad al-Maliki, deltok i innsettelsesseremonien for presidenten i Den bolivarianske republikken Venezuela, Nicolás Maduro, som representant for president Mahmoud Abbas…»
«Al-Maliki formidlet president Mahmoud Abbas’ gratulasjoner til den valgte president Maduro og uttrykte ønsker om suksess i å tjene sitt land og sitt folk… Han understreket også at staten Palestina viser interesse for å styrke forholdet til Den bolivarianske republikken Venezuela på alle områder av felles interesse.»
[Al-Hayat Al-Jadida, 12. jan. 2025]
I 2024 sendte PA Fatah-lederen Abbas Zaki til et arrangement i Venezuela under president Maduro sitt tilsyn. PA-lederen roste de kommunistiske diktatorene i Latin-Amerika og sammenlignet Maduro med Fidel Castro og Che Guevara:
«Takk Gud som skapte i Latin-Amerika – som geografisk er langt unna, men nærmest palestinernes hjerter – store ledere som gjenoppretter minnet om Fidel Castro og Che Guevara, som president Maduro.»
Maduro uttrykte på sin side diktatorens støtte til PA. «Maduro beskrev det som skjer i Palestina som den israelske okkupasjonen som har begått folkemord mot det palestinske folket i 75 år,» altså siden opprettelsen av Israel.
[Medlem av Fatahs sentralkomité Abbas Zaki, Facebook-side, 18. juni 2024]
Ramallah-Caracas: Varme bånd fra langt tilbake
I 2023 sendte Mahmoud Abbas lederen for det palestinske nasjonalrådet, Rawhi Fattouh, til Venezuela for å overbringe en personlig melding fra Abbas til Maduro:
«Fattouh la også ned en blomsterkrans på vegne av president Mahmoud Abbas ved monumentet til den historiske lederen Hugo Chavez.»
[WAFA, offisiell nyhetsbyrå for PA, 27. juli 2023]
I 2018 avviste også vestlige demokratier Madurós valgseier og kunngjorde at de ville anerkjenne opposisjonslederen Juan Guaidó som den legitime lederen. Russland, Kina, Mexico, Syria, Iran og Tyrkia støttet Maduro, mens USA, EU, Canada, Israel og noen land i Latin-Amerika støttet Guaidó. I tråd med de anti-demokratiske regimene stilte PA seg bak Maduro.
PAs utenriksminister Riyad al-Maliki deltok i Madurós innsettelsesseremoni og overbrakte personlige gratulasjoner fra Mahmoud Abbas til Maduro:
«Al-Maliki gratulerte president Maduro med å ha tatt presidentembetet, ønsket ham lykke til med sin tjeneste for det venezuelanske folket, og overbrakte ham gratulasjoner og gode ønsker fra president Mahmoud Abbas og det palestinske lederskapet som alltid står ved Venezuelas og dets folks side, fordi Palestina ikke glemmer sine venner.»
[Offisiell PA-dagblad Al-Hayat Al-Jadida, 12. jan. 2019]
PAs utenriksdepartement «fordømte flere stater» for deres «innblanding» mot ham:
«PAs utenriksdepartement uttrykte sin bekymring gitt hendelsene som fant sted i Venezuela og fordømte flere staters innblanding i statens indre anliggender og direkte innblanding gjennom støtte til kuppforsøket mot den lovlig valgte presidenten Maduro.»
[Al-Hayat Al-Jadida, 25. januar 2019]
PLOs eksekutivkomitémedlem Ahmed Majdalani angrep samtidig USA og anklaget dem også for «innblanding» i Venezuelas indre anliggender, samtidig som han fordømte «kuppforsøket» mot Maduro:
«Den åpenbare amerikanske innblandingen i staters indre anliggender, slik det skjer i Venezuela, er en direkte fortsettelse av politikken til Trumps administrasjon, hvis mål er å tilrane seg folkets vilje… og fordømte kuppforsøket mot den valgte president Maduro.»
[Offisiell PA-avis Al-Hayat Al-Jadida, 25. januar 2018]
PAs offisielle daglige rapport rapporterte om demonstrasjoner til støtte for Maduro:
«Det palestinske og venezuelanske folket står overfor samme fiende – nemlig USA.»
[Al-Hayat Al-Jadida, 25. januar 2019]
En kronikk i den offisielle PA-avisen kritiserte USAs president Trumps tale i FN om Venezuela:
«Den nye cowboyen (dvs. USAs president Donald Trump) truet åpenlyst en suveren stat – Venezuela – og dens president. Han kunngjorde at hans administrasjon ville angripe Venezuelas president Nicolás Maduro og oppfordret utvetydig hæren til å gjennomføre et kupp mot en president som var lovlig valgt. Han angrep også sosialismen, som om hans kapitalistiske system skulle være i bedre form…»
[Al-Hayat Al-Jadida, 27. september 2018]
Etterpå holdt demonstranter opp plakater med venezuelanske og palestinske flagg på et solidaritetsmøte i Ramallah, hvor PA-ledere også deltok. En plakat viste bilder av Donald Trump med et «X» over ansiktet hans og ordene
«Amerikansk imperialisme, nasjonenes fiende.»
Deltakerne på møtet ropte:
«Amerika er slangens hode, velsignelser fra Ramallah til stolte Caracas.»
[Offisiell Fatah Facebook-side, 21. mai 2019]
Som et tegn på dette vennskapet, reiste den palestinske ambassaden i Venezuela en statue av «President Martyr Yasser Arafat» på Simon Bolivar-plassen. PA-ambassadør Linda Sobeh
«understreket igjen Palestinas støtte til Venezuela i lys av situasjonen landet går gjennom» (dvs. voldelige sammenstøt mellom regimet og opposisjonen etter at Maduro hadde svindlet til seg valget).
[Offisiell PA-dagblad Al-Hayat Al-Jadida, 17. mai 2019]
Som et ytterligere tegn på kameratskap, oppkalte PA et sykehus etter diktatoren. Sykehuset heter nå «Det palestinsk-venezuelanske Hugo Chavez Øyesykehus». Dette i henhold til instruks fra president Mahmoud Abbas, og sykehuset skal utgjøre en kilde til palestinsk nasjonal stolthet.
[Al-Hayat Al-Jadida, 1. okt. 2018]
PAs neste trekk
Samtidig som PA både er desperat etter amerikansk hjelp og også søker en maktposisjon i en fremtidig Gaza-enhet, forsøker Mahmoud Abbas å skjule sin langvarige støtte til Venezuelas antiamerikanske regime. Abbas virker skrekkslagen over at president Trump kan innse at PA befinner seg direkte innenfor den antiamerikanske ideologiske aksen.
Abbas sørget derfor for at PAs offisielle dagblad, Al-Hayat Al-Jadida, forble stille om arrestasjonen av den venezuelanske lederen Nicolás Maduro, selv om historien hadde fremtredende plass i andre palestinske aviser. Frykten var så sterk at Abbas’ avis ikke publiserte et eneste nyhetsinnslag om Venezuela den 5. januar, og absolutt ikke noe kommentarfelt.
Derimot fylte uavhengige palestinske aviser sidene sine med dekning av hendelsene i Venezuela, inkludert spalter som hardt angrep USA. Al-Quds, den største palestinske dagsavisen, publiserte 15 artikler om saken, hvorav syv åpent kritiserte USA, og dedikerte en hel side til korte kommentarer – alle kritiske.
Al-Ayyam, den nest største dagsavisen, hadde 18 artikler om Venezuela, minst to av dem kritiske, og satte av en hel side til fotografier som fremhevet pro-Maduro-protester over hele verden.
Blackouten i Al-Hayat er avslørende nettopp fordi den er unaturlig. Avisens nektelse av å kritisere USA over Venezuela avslører hvor stramt PA’s offisielle medier kontrolleres. PA frykter sterkt konsekvensene av å la Washington få vite hvor de står i konflikten mellom USA og den antiamerikanske aksen.
Denne plutselige endringen innebærer ingen ideologisk endring. PA forblir alliert med antiamerikanske regimer og deler deres verdenssyn. Forskjellen er taktisk: Det som har endret seg er bare PAs behov for å skjule sine grunnleggende ideologier for Donald Trump.
********
Forfatteren, Itamar Marcus, er direktør for Palestinian Media Watch. Artikkelen ble første gang publisert i The Jerusalem Post den 9. januar 2026 og er gjengitt her med forfatterens vennlige tillatelse. Oversettelse fra engelsk er foretatt av HRS.