De som mottar nest mest utviklingshjelp fra Norge, er det ikke-eksisterende landet Palestina med ca. 1,3 milliarder kroner i 2024, bare slått av Ukraina. Grunnen synes åpenbar – Norge har ledet den såkalte giverlandsgruppen for Palestina siden opprettelsen i 1993 og da er vi også «moralsk forpliktet» til å bidra med betydelige beløp. Dessuten er det er neppe noe stor rift om det ledervervet. I tillegg ønsker nok mange av våre stortingspolitikere på den utvidede venstresiden å markere seg internasjonalt, særlig i Midtøsten.
Palestina – politikernes «baby»
Palestina har blitt en slags «baby» for norske politikere. Et flertall av våre politikere tar instinktivt palestinerne i forsvar, nærmest uansett hva som skjer. Et grotesk bevis på dette er at statsminister Jonas Gahr Støre ikke før han ble presset i et intervju på NRK den 11. oktober 2023 – fire dager etter at Hamas hadde massakrert over 1.200, de fleste jøder, og tatt 250 gisler og nektet Kongen i å sende Israels president en kondolanse – fikk seg til å kalle Hamas for en terrororganisasjon.
Norge under den nåværende regjering har stilt seg i den utrolige posisjon at vår egen utenriksminister er erklært persona non grata i Israel og Israels ambassade vurderes nedlagt.
Sett fra Israels side er dette en naturlig følge av Norges fullstendig ukritiske forhold til det landet som kaller seg Palestina og som Norge har anerkjent, til tross for at dette «landet» ligger innenfor Israels grenser som Norge også har anerkjent.
Fingrene i kakeboksen
Noe Norge alltid har sett gjennom fingrene med, er den omfattende korrupsjonen som foregår innad i Den palestinske selvstyremyndigheten (PA). Våre myndigheter behandler palestinerne som noen store barn som stadig forsyner seg av kakeboksen. Og når kakeboksen begynner å bli tom, da kommer ikke rike, naive Norge og gir dem dask på lanken. De bare fyller på med mer kake.
Men nå begynner faktisk enkelte innad i selvstyremyndigheten også reagere. Tawfiq Tarawi, en av lederne i Fatah som er det regjerende politiske partiet, ledet av president Mahmoud Abbas, hevder nå at systemet i PA er råttent tvers i gjennom.
Brevet til Abbas
I et åpent brev til president Mahmoud Abbas, lagt ut i et facebookinnlegg den 20. januar, skriver han følgende:
I mange år har jeg gjentatte ganger kontaktet deg for med et åpent hjerte bedt om at du griper inn i de mange tilfeller av korrupsjon og urettferdighet som er utbredt i våre institusjoner. Noen av disse sakene oversendte du til PAs statsminister og andre til generaladvokaten, men resultatet var dessverre det samme: Manglende konkrete tiltak for å beskytte innbyggerne eller gjøre slutt på denne alvorlige uaktsomheten.
Hendene til de innflytelsesrike og tyvene har spredt seg og nådd alle deler av PA, både på regjeringsnivå og i rettssystemet, til det punktet at korrupsjonsnettverket nå opererer under sikkerhet og immunitet. Disse handlingene har nådd alvorlige nivåer av trusler, til det punktet der de truer PAs offentlige ansatte, eksperter og forskere som har utarbeidet dokumenterte rapporter som viser hvordan innflytelsesrike personer overtar offentlig og private eiendommer og eiendeler, gjennom kriminell oppførsel som skader den nasjonale verdigheten og moralske kjerneverdier.
Selv om jeg tror at en del av sannheten er gjort kjent for deg, er det et faktum at dette ikke har blitt fullstendig og klart redegjort for, og det forblir et ansvar som ikke kan ignoreres.
I lys av det alvorlige sammenbruddet i rettssystemets rolle, lammelsen av systemet som skulle sikre ansvarlighet og omstillingen av noen institusjoner som var ment å beskytte publikums interesser og være en beskyttende paraply mot de korrupte, erklærer jeg tydelig at stillhetens æra er over. Hvis denne situasjonen fortsetter, vil jeg ikke nøle med å avsløre alle dokumenter og saker, inkludert navn og detaljer, for den palestinske offentligheten og gjennom lokale og internasjonale medier, for å muliggjøre en offentlig, nasjonal og moralsk rettssak mot de korrupte, fordi rettssystemet ikke oppfyller sine nasjonale og konstitusjonelle plikter.
Fatah Central Committee medlem Tawfiq Tirawi, Facebook, 20. jan. 2026
Farlig naivt
Det er interessant at det er noen innenfor systemet som går ut på denne måten og truer med å gå offentlig ut med navn og data for alt som forsvinner i korrupsjonen i PA. Men dette kan tolkes på flere måter. Det er selvsagt en viss mulighet for at Tawfiq Tirawi er en rettskaffen person som har et oppriktig ønske om å gjøre livet bedre for de palestinerne som sliter med å få endene til å møtes, samtidig som ledelsen i PA beriker seg på all bistanden som strømmer inn fra blant annet Norge, og som har gitt flere i ledelsen ubegripelige store formuer.
Men hvis han virkelig mener at president Abbas skal ta tak i korrupsjonen i PA fremstår dette farlig naivt, i og med at Abbas høyst sannsynlig er den mest korrupte palestinske politikeren av dem alle.
The Times of Israel hadde den 9. juni i fjor en artikkel der de gjennomgikk det de visste om formuene til høytstående palestinske politikere. Her skrives det blant annet:
Mahmoud Abbas, som har styrt etter presidentdekret siden 2005 uten valg, leder over et regime med nepotisme og hemmelighold. Hans sønner, Yasser og Tarek Abbas, leder store selskaper innen byggevirksomhet, telekommunikasjon, energi og finans — alle finansiert gjennom kontrakter med PA som deres far kontrollerer. Deres samlede formue anslås i hundrevis av millioner dollar.
President Abbas selv er også rik – med eiendommer i Jordan og Ramallah, personlige sikkerhetsenheter, diplomatiske jetfly og ubestridt kontroll over statlige midler. Det som en gang var ment å være en nasjonal administrasjon har blitt omgjort til en familievirksomhet.
Hvert år strømmer det inn vestlige penger. UNRWA mottar mer enn 1,6 milliarder dollar årlig, primært finansiert av USA, Tyskland, EU og ja – Belgia. Det er omtrent lik Haniyehs personlige formue alene. De samlede ressursene til de øverste lederne av Hamas og PA? Over 10 milliarder dollar. Det er nok til å finansiere Gaza og Vestbredden i årevis uten ett øre fra Brussel eller Washington.
Og til gjengjeld? Ingen åpenhet. Ingen revisjoner. Ingen reform. Akkurat det samme kjente refrenget: «Hvis du ikke finansierer oss, vil barna våre sulte.»
Dette gjelder forøvrig ikke bare lederne i PA, det gjelder også i stor grad de av lederne i Hamas som har bosatt seg i Qatar.
Hvit ridder?
Men det kan jo også hende at sannheten bak denne saken er en helt annen. At Tawfiq Tirawi ikke er den hvite ridderen som bare vil innbyggerne på Vestbredden det beste, men tvert i mot en som er irritert over at han selv ikke får en del av kaka og truer med å offentligjøre korrupsjonen dersom han ikke mottar et solid beløp av bistandspengene selv. Dette kan vi aldri vite.
Uansett hva sannheten måtte være – det eneste vi kan være ganske sikre på er at Tawfiq Tirawi kan ha pådratt seg en del fiender ved dette utspillet. Han bør derfor se seg over skulderen dersom han beveger seg fritt rundt i gatene i Ramallah. For hvis noe skulle skje ham er det lite trolig at det noensinne vil bli oppklart hva som egentlig skjedde.
********
Denne saken er basert på en artikkel i Palestinian Media Watch (PMW) den 22.01.2026.
Oversettelse fra arabisk til engelsk er foretatt av PMW. Oversettelse fra engelsk til norsk er foretatt av HRS.
(Illustrasjon: AI)