Dumping

Dømt for å ha dumpet kona og barna i Syria men utvises ikke

En 52 år gammel syrer er i dansk rett dømt til seks måneders fengsel for å ha sendt kona og deres fire barn på omskolering i Syria. Han tok fra dem reisedokument og ga dem knapt penger til å klare seg. Han utvises ikke, selv om han med all tydelighet viser at han ikke aksepterer verdigrunnlaget i Danmark.

En 52 år gammel mann ble nylig dømt til seks måneders fengsel for å ha forlatt barna og kona si i Syria. Det har retten i Helsingør på Sjælland avgjort, sier senioraktor Pernille Hildebrandt.

Mannen ble siktet etter paragrafen i straffeloven som omhandler omskoleringsreiser. Dette fremgår av tiltalen i saken, som Ritzau har sett. Det beskrives at de fire barna og kona ble etterlatt i Syria i august 2025 uten reisedokumenter.

Den 52 år gamle mannen sørget heller ikke for at de hadde nok penger, noe som medførte at familien ikke kunne reise tilbake til Danmark.

Knapt en måned etter ankomst Syria, klarte danske myndigheter å hjelpe kvinnen og hennes barna tilbake til Danmark.

52-åringen lurte med seg kona og barna under påskudd av at de skulle på ferie i Libanon. Etter ankomst Libanon gikk ferden videre over land til Syria.

Pernille Hildebrandt sier at rettsformannen og de to dommerne som behandlet saken var enige om dommen. Retten ga også den dømte en advarsel om utvisning. Den 52 år gamle mannen mottok dommen. Han ble løslatt mandag etter rettsmøtet, ettersom han har sittet i varetekt i forbindelse med saken siden september.

Av en eller annen grunn ble han ikke dømt til å betale kostnadene den danske staten har hatt for å hjelpe hustruen og barna tilbake til Danmark.

Det sies heller ikke noe om hvor lenge ekteparet har bodd i Danmark.

Den korte avis

Politiken

Hovedillustrasjon: HRS