Hjem til forsiden
  Forsiden   Om rights.no   Om HRS   Kontakt oss   Nyhetsbrev   Bli HRS-venn   Lenker   Anbefalt litteratur   Ukens Skribent   HRS TV bilde
  spacer

menypil Arbeid og utdanning

menypil Barn i utlandet

menypil Det politiske liv

menypil Familiegjenforening

menypil Flerkoneri og proforma ekteskap

menypil Forskjellsbehandling og diskriminering

menypil Innvandring og innvandringspolitikk

menypil Integrering og integreringspolitikk

menypil Islam

menypil Kjønnslemlestelse

menypil Likestilling og likeverd

menypil Religiøse og politiske symboler

menypil Statistikk

menypil Skilsmisse

menypil Terrorisme

menypil Ufrivillige ekteskap

menypil Verdier og ytringsfrihet

menypil Vold og overgrep

menypil Æresdrap og æresrelatert vold

menypil Økonomi

menypil HRS International


    sitemap og navigasjon søk i barnelegene Hjem til førstesiden.

RSS 2.0: RSS stream av førstesiden

HRS I Media:
  spacer
navigasjon: Verdier og ytringsfrihet / Svenske Expo og vold

Svenske Expo og vold
27.03.08 (oppdatert med ny info den 31.03): I den senere tid har den svenske organisasjonen Expo dukket opp på radaren i Norge, da ved at Dagbladets Marte Michelet benytter denne organisasjonen som kilde til informasjon. I den forbindelse har HRS omtalt Expo som ”den sterkt venstrerevolusjonære gruppen Expo i Sverige, en gruppe som er kjent for oppfordringer til vold mot politiske motstandere.” Dette har fått Expos sjefsredaktør, Daniel Poohl, til å reagere:_Expo er politisk uavhengig og tar avstand fra bruk av vold, hevder han. Stemmer dette?
Dato publisert: 3/27/2008   Siste gang redigert: 3/31/2008 9
Jens Tomas Anfindsen, HRS

Svenske Expo fremstiller seg selv som en antirasistisk organisasjon som overvåker det ekstreme høyre og islamofobi. Sjefsredaktør for stiftelsen og tidsskriftet Expo, Daniel Poohl, benekter at Expo har noen bestemt politisk slagside og hevder at Expo kategorisk tar avstand fra voldsbruk. I en telefonsamtale ber han HRS korrigere og dementere det følgende utsagnet, publisert i en HRS-artikkel av 25.03.08:

Og kilden til Dagbladet? Jo, intet mindre enn den sterkt venstrerevolusjonære gruppen Expo i Sverige, en gruppe som er kjent for oppfordringer til vold mot politiske motstandere.

HRS svarer:
HRS vil dels korrigere, men dels også opprettholde og presisere påstanden ovenfor. Vi skal skille mellom påstand (a), ”Expo er venstrerevolusjonær”, og (b), ”Expo er en gruppe som er kjent for oppfordringer til vold mot politiske motstandere.”

Påstand (a): Expo er venstrerevolusjonær

Evaluering av denne påstanden er på sett og vis veldig enkelt. I og med at Expo selv benekter at organisasjonen har noen politisk slagside overhode (annet enn at den er imot det såkalte ”ekstremhøyre” samt anti-demokratiske bevegelser), kan vi bare ta dette til etterretning. Vi korrigerer vår tidligere påstand.

HRS korrigerer: Expo er ikke, ifølge sin selvpresentasjon, en venstrerevolusjonær bevegelse.  

Til forsvar for vår opprinnelige oppfatning om saken, må dog kunne anføres at Expo i både stil og retorikk fremstår som en del av den venstrerevolusjonære bevegelsen. Dessuten samarbeider organisasjonen, ifølge Wikipedia, med både det svenske Antifacistisk Aktion og den tyske søsterorganisasjonen Antifaschistische Aktion. Dette er grupperinger som både er venstrerevolusjonære, og som har stått bak en rekke grove voldsepisoder, og som åpent oppfordrer til bruk av vold og illegal aksjonisme som politiske virkemidler i kampen mot høyrekreftene. (Les mer om den antifascistiske bevegelsen her).

Dessuten, sett i lys av at Expos ansvarlige utgiver, Robert Aschberg, en profilert kjendis i Sverige, er kjent som selverklært kommunist og maoist, er det nesten urimelig å forvente at utenforstående ikke skal koble organisasjonen opp mot venstrerevolusjonære tendenser.

Videre, ifølge internettleksikonet Susning.nu, er Expo med i det såkalteNätverket Mot Rasism”. Dette nettverket ledes av ordføreren i det greske kommunistpartiets svenske avdeling, Jannis Konstantis. Nettverk Mot Rasism er kjent for å ha arrangert en rekke, grove voldsaksjoner.

På toppen av det hele har formannen i Expos styre, Charles Westin, bidratt i et bokprosjekt sammen med voldsorganisasjonen Antifacistisk Aktion.

Derfor, på tross av at Expo selv, ifølge sin selvpresentasjon, ikke ønsker å flagge noen politisk slagside, er Expos samarbeid med voldelige og venstrerevolusjonære grupperinger såpass markant, at organisasjonen, i rimelighetens navn, kan regne med å bli assosiert med nettopp slike krefter. 

Påstand (b): Expo er en gruppe som er kjent for oppfordringer til vold mot politiske motstandere.

Dette er en påstand vi dessverre må opprettholde. Det er fint at Poohl forsikrer om at Expo tar avstand fra voldsbruk, men det forhindrer ikke at organisasjonen er kjent for oppfordringer til nettopp dette. Dels er det naturligvis slik at den allmenne oppfatning av Expo påvirkes av at organisasjonen åpent samarbeider med militante, antifascistiske grupperinger. Dels har en av Expos grunnleggere, Thomas Hübinette, blitt gjenstand for internasjonal oppmerksomhet grunnet hans helt ekstreme, anti-hvite rasisme og rabiate voldsoppfordringer:

  • Att känna eller t.o.m. tycka att den vita rasen är underlägsen på alla upptänkliga plan är naturligt med tanke på dess historia och nuvarande handlingar. Låt den vita rasens västerland gå under i blod och lidande.
    • Källa: Creol, nr. 1/1996.
  • Jag började helt enkelt attackera och mer eller mindre misshandla personer som betedde sig rasistiskt i min närhet. Det kunde röra sig om allt från fullfjädrade skinheads, till barn i skolåldern eller äldre herrar och damer.
    • Källa: Svartvitt, nr. 1/1996.

HRS’ kilde: Wikiquote 

Det første av disse utsagnene falt i en periode da Hübinette var meget aktiv i Expo. Han ble ikke ekskludert for dette.

At Hübinette var tidligere voldsdømt og aktivt medlem i det voldelige Antifacistisk Aktion, var tydeligvis heller ikke til hinder for hans utnevnelse til stillingen som Expo-redaktør i 1995.

Videre skilter Expo med Kenny Hjälte som en av sine nåværende reportere. Men som aktivt medlem i det blodrøde Ung Vänster, har Hjälte vært med på målrettede aksjoner for å ramponere valgkampmateriell fra Sverigedemokratene, og har hevdet at det er et forsvar for demokratiske prinsipper å sabotere Sverigedemokratenes torgmøter:

Ung Vänster stödjer och uppmuntrar människor att genom påtryckningar och civil olydnadsaktioner motverka rasisternas valkampanjer:
- I grunden handlar det om civilkurage. Om rasisterna kommer in i parlamentet, blir deras åsikter legitima och hela samhällsdebatten flyttas bort från de verkliga problemen. När busspassagerare river ner reklamskyltar med högerextrema budskap, eller när människor väljer att störa rasisternas torgmöten, agerar de för att försvara demokratiska principer, säger Kenny Hjälte i Ung Vänster Skånes antirasistiska utskott.
[ ... ]
Under parollen "Inga rasister till Bryssel" har Ung Vänster också arrangerat och deltagit i många av de manifestationer som under våren riktats mot SD:s och ND:s torgmöten. Ofta har rasisterna tvingats lämna platsen direkt.

Konklusjon
I lys av det ovenstående, vil HRS presisere vår opprinnelige uttalelse til det følgende:

Expo fremstår som en venstrerevolusjonær bevegelse og er kjent for oppfordringer til vold mot politiske motstandere.






skriv ut denne siden Skriv ut tips en venn Tips en bekjent

  spacer
Søk i Rights.no:
 

HRS International

30.08.10: “Folks, defend the building of Park51 if you will.  But don’t defend it by repeating absurd claims about Islam that have been discredited again and again.  Don’t close your eyes to the basic facts about Islam.” Thus writes Bruce Bawer in a distinguished essay for rights.no.
Islam at Ground Zero
30.08.10: “Folks, defend the building of Park51 if you will. But don’t defend it by repeating absurd claims about Islam that have been discredited again and again. Don’t close your eyes to the basic facts about Islam.” Thus writes Bruce Bawer in a distinguished essay for rights.no.
Read more

23.08.10: The President has made a disastrous decision on the Ground Zero mosque.
Obama's Incoherence
23.08.10: The President has made a disastrous decision on the Ground Zero mosque.
Read more


Aktuelt/International news:
02.09.10: Number of babies born to immigrant mothers doubles in a decade to one in four
02.09.10: Joel Brinkley: Afghanistan's dirty little secret
02.09.10: 'Colonel Gaddafi was very polite and a funny man': British actress invited to Islam conversion party described meeting with Libyan leader
02.09.10: Parents held over death of Shafilea Ahmed
24.08.10: The moment an angry crowd protesting against Ground Zero mosque turns on man in a skullcap... because they think he is a Muslim
13.08.10: Ground Zero mosque plans 'fuelling anti-Muslim protests across US'
11.08.10: Son flees 'honour killing bloodbath' after parents were shot dead for refusing to let daughters marry their cousins
13.07.10: One in five Britons 'will be from an ethnic minority by 2051'
13.07.10: Fined for your burka? 'I'll pay', says tycoon as French MPs prepare to vote on veil ban
13.07.10: Somali asylum seeker laughing over £2,000-a-week Kensington home paid for by benefits
12.07.10: Council forces schools to rearrange exams and cancel lessons to avoid offending Muslims during Ramadan
07.07.10: The school with 30 languages where teachers talk to pupils through a computer translator
06.07.10: Swimmers plunged into dark after council covers swimming pool windows 'to protect Muslim women's modesty'
30.06.10: The British towns where one worker in two is a migrant
30.06.10: Racial ting stains World Cup exit in France
29.06.10: The Romanian gipsy and the teenage daughter he sent to beg on Britain’s streets
29.06.10: Abortion hotline in Pakistan faces violent opposition
29.06.10: Diane Abbott fumes after being branded a racist on TV
29.06.10: Black men 'to blame for most violent city crime'... but they're also the victims
22.06.10: Schoolboys throw acid in stranger's face in 'horrific' random attack
18.06.10: Nobel Laureate Gary Becker says immigrants should pay
15.06.10: Vicar held hundreds of 'sham marriages' for illegal immigrants in 'systematic fraud', court told
08.06.10: Prisoners converting to Islam for 'perks'
08.06.10: Ad campaign to counter negative views of Muslims
04.06.10: Woman fined for driving while wearing burka
02.06.10: The £18,000 council job you can't apply for if you are white
18.05.10: Burqa rage as female lawyer rips veil off Muslim woman in French clothes shop
15.05.10: The 'Burka Bandit' strikes again: Knifeman raids third travel agent in less than a year
15.05.10: Labour MP Stephen Timms stabbed 'by woman' as he held constituency surgery
12.05.10: France to target super-rich Muslim women who wear burkas to prove ban is not biased against the poor

Human Rights Service (HRS) Møllergata 9, 0179 Oslo - Norge Tlf: (047) 22 33 80 00 post@rights.no © HRS 2002 - 2010