Hjem til forsiden
  Forsiden   Om rights.no   Om HRS   Kontakt oss   Nyhetsbrev   Bli HRS-venn   Lenker   Anbefalt litteratur   Ukens Skribent   HRS TV bilde
  spacer

menypil Arbeid og utdanning

menypil Barn i utlandet

menypil Det politiske liv

menypil Familiegjenforening

menypil Flerkoneri og proforma ekteskap

menypil Forskjellsbehandling og diskriminering

menypil Innvandring og innvandringspolitikk

menypil Integrering og integreringspolitikk

menypil Islam

menypil Kjønnslemlestelse

menypil Likestilling og likeverd

menypil Religiøse og politiske symboler

menypil Statistikk

menypil Skilsmisse

menypil Terrorisme

menypil Ufrivillige ekteskap

menypil Verdier og ytringsfrihet

menypil Vold og overgrep

menypil Æresdrap og æresrelatert vold

menypil Økonomi

menypil HRS International


    sitemap og navigasjon søk i barnelegene Hjem til førstesiden.

RSS 2.0: RSS stream av førstesiden

HRS I Media:
  spacer
navigasjon: Islam / Vitnet vi taqiyya?

Vitnet vi taqiyya?
05.02.10: Det skjedde i de dager da ambassadene brant og mennesker ble slått i hjel: En danske, demokrat, politiker, muslim og menneskerettighetsforkjemper, tok initiativet til en sekulær muslimsk organisasjon. Hans ønske var å samle de gode kreftene blant muslimer Europa over. ”Sekulær og muslim, hva behager?” svarte en ung herremann og studentleder i Norge, altså et presumptivt medlem av eliten blant våre nye landsmenn. ”Jeg forstår ikke helt begrepet sekulær muslim. Islam er islam, hvordan kan du være muslim om du er sekulær?” Nesten på dagen fire år senere drømmer den unge herren høyt om et Norge om 40 år, der sekulariteten er i førersetet, og der liberale verdier står sterkt. Hva skjedde?
Dato publisert: 2/5/2010   Siste gang redigert: 2/7/2010 5:

Hege Storhaug, HRS

Det er ubehagelig å forholde seg til en del muslimske talspersoner i den offentlige debatten. Sharia-språk og doble tunger synes å florere, kanskje aller best eksemplifisert ved ordmagikeren Tariq Ramadan. Han vet å anvende plussordene, altså ord som klinger som balsam i vestlige sjeler; demokrati, reform, brobygging, forståelse, dialog, menneskerettigheter. Ordene kan imidlertid ha et helt annet innhold for en Ramadan enn for en norsk biskop eller en Selbekk som har forståelse for det sekulære demokratiets grunnverdier. Eksempelvis vil Iran kunne løftes frem av Ramadan som et fremragende eksempel på demokrati, altså demokrati innenfor sharias rammer.

Denne nagende opplevelsen av at så mye som sies, kan være noe helt annet enn hva som egentlig menes, møter jeg stadig oftere. I tillegg – og enda verre – er det når man opplever bevisst forføring ved bruk av det islamske ”taqiyya”: en “teknikk” som handler om å skjule og tilsløre egne meninger, et aktivt bedrag, og som er en tillatt strategi for å fremme islams interesser. Taqiyya kan brukes i både krig og fredstid, hvor som helst i verden, og både innen sunniislam og shiaislam er taqiyya godkjent.

Se for eksempel denne godt dokumenterte artikkelen om taqiyya av Raymond Ibrahim fra Middle East Quarterly.

Da er vi tilbake til utgangspunktet i 2006 da Muhammed-krisen var på sitt verste: Studentlederen Muhammad Usman Rana kommenterte danske Naser Khaders initiativ til å danne nettverk for sekulære muslimer. Dette stod å lese i Dagbladet:

Mohammad Usman Rana, lederen av pakistansk studentsamfunn i Norge, tviler på at vi har det samme behovet for en slik organisasjon i Norge.

- Her i Norge synes jeg linjen til Islamsk Råd og imamene har imponert. De har gått dialogens vei. Jeg forstår ikke helt begrepet sekulær muslim. Islam er islam, hvordan kan du være muslim om du er sekulær? Det er et ideal for muslimer å leve etter islams regler. Men du kan være demokratisk og muslim, helt klart. Islam er en moderat religion. Jeg tror ikke vi trenger dette i Norge, men hensikten er sikkert god, sier Rana til Dagbladet.no.

La kommentaren om Islamsk råd, imamer og dialog ligge i denne runden (selv om det minner mistenkelig på Tariq Ramadan-retorikk). La oss konsentrere oss om ordene: ”Islam er islam, hvordan kan du være muslim om du er sekulær?” Kan dette tolkes som noe annet enn ektefølt sympati for sharia? Er det galt, eller slemt for den saks skyld, å si at dette er en uomtvistelig islamistisk holdning?

Deretter utmerket Usman Rana seg med et knallhardt angrep på sekulariteten i samfunnet vårt ved den omstridte vinnerkronikk i Aftenposten i 2008, ”Den sekulære ekstremismen”  At sekularitet og ekstremisme skulle være to jevngode størrelser, er å slå seg selv på munnen. Men la også det ligge i denne omgangen. Poenget er blant annet at Usman Rana med denne kronikken befestet sterkt sitt følelsesmessige og ideologiske forhold til grunnteser i islam. Han sier blant annet:

Muslimer som blir møtt med krav om (…) å overse troens grunnsetninger, er en gjenganger i de norske medier.

Fremveksten av lignende krefter - bestående av mediepersoner, politikere og eksmuslimer - som sikter å omdefinere islamsk teologi, er også betydelig. Den ultimate målsetting er å slipe bort islams profil som en komplett livsstil for muslimer og redusere religionen til et semi-sekulært, relativistisk og kulturelt budskap.

Dette kan vanskelig mistolkes, hvis man kjenner noe til islams altomfattende budskap; politikk, juss og religion – alt i ett, altså det som tradisjonelt kalles islamisme, og som harmonerer med Usman Ranas overtydelige budskap i 2006 om at ”islam er islam, hvordan kan du være muslim om du er sekulær?”.

Så skjedde ”underet”: Avslutningsvis i debatten ”Er islam en trussel mot norsk kultur?” i forrige uke i regi av Vårt Land, ble paneldeltakerne oppfordret til å formidle ”drømmesamfunnet Norge” om 40 år. Usman Rana svarte som følger: Drømmen er ”et sekulært samfunn der liberale verdier står veldig sterkt”, og der det sekulære ”ikke er ensbetydende med ateisme” (her kan du se debatten, ordene faller rundt 91 minutter).

Da er det uavklarte spørsmålet: forsnakket Usman Rana seg til Dagbladet i 2006, eller sa han rett ut det han mente? Og videre: hvis vi skal tro på ordene fra 2006, var han fortsatt enig med seg selv i vinnerkronikken i 2008?

Hvis han mente hva han sa i 2006 og 2008, er ordene fra debatten i forrige uke uttrykk for en ideologisk konvertering, der han rett og slett har snudd ryggen til sharia, og dermed også har snudd ryggen til islamstifteren Muhammed og hans totale prosjekt med et samfunn helt og holdent underlagt islam?

Eller vitnet vi taqiyya?

 



skriv ut denne siden Skriv ut tips en venn Tips en bekjent

  spacer
Søk i Rights.no:
 

HRS International

30.08.10: “Folks, defend the building of Park51 if you will.  But don’t defend it by repeating absurd claims about Islam that have been discredited again and again.  Don’t close your eyes to the basic facts about Islam.” Thus writes Bruce Bawer in a distinguished essay for rights.no.
Islam at Ground Zero
30.08.10: “Folks, defend the building of Park51 if you will. But don’t defend it by repeating absurd claims about Islam that have been discredited again and again. Don’t close your eyes to the basic facts about Islam.” Thus writes Bruce Bawer in a distinguished essay for rights.no.
Read more

23.08.10: The President has made a disastrous decision on the Ground Zero mosque.
Obama's Incoherence
23.08.10: The President has made a disastrous decision on the Ground Zero mosque.
Read more


Aktuelt/International news:
02.09.10: Number of babies born to immigrant mothers doubles in a decade to one in four
02.09.10: Joel Brinkley: Afghanistan's dirty little secret
02.09.10: 'Colonel Gaddafi was very polite and a funny man': British actress invited to Islam conversion party described meeting with Libyan leader
02.09.10: Parents held over death of Shafilea Ahmed
24.08.10: The moment an angry crowd protesting against Ground Zero mosque turns on man in a skullcap... because they think he is a Muslim
13.08.10: Ground Zero mosque plans 'fuelling anti-Muslim protests across US'
11.08.10: Son flees 'honour killing bloodbath' after parents were shot dead for refusing to let daughters marry their cousins
13.07.10: One in five Britons 'will be from an ethnic minority by 2051'
13.07.10: Fined for your burka? 'I'll pay', says tycoon as French MPs prepare to vote on veil ban
13.07.10: Somali asylum seeker laughing over £2,000-a-week Kensington home paid for by benefits
12.07.10: Council forces schools to rearrange exams and cancel lessons to avoid offending Muslims during Ramadan
07.07.10: The school with 30 languages where teachers talk to pupils through a computer translator
06.07.10: Swimmers plunged into dark after council covers swimming pool windows 'to protect Muslim women's modesty'
30.06.10: The British towns where one worker in two is a migrant
30.06.10: Racial ting stains World Cup exit in France
29.06.10: The Romanian gipsy and the teenage daughter he sent to beg on Britain’s streets
29.06.10: Abortion hotline in Pakistan faces violent opposition
29.06.10: Diane Abbott fumes after being branded a racist on TV
29.06.10: Black men 'to blame for most violent city crime'... but they're also the victims
22.06.10: Schoolboys throw acid in stranger's face in 'horrific' random attack
18.06.10: Nobel Laureate Gary Becker says immigrants should pay
15.06.10: Vicar held hundreds of 'sham marriages' for illegal immigrants in 'systematic fraud', court told
08.06.10: Prisoners converting to Islam for 'perks'
08.06.10: Ad campaign to counter negative views of Muslims
04.06.10: Woman fined for driving while wearing burka
02.06.10: The £18,000 council job you can't apply for if you are white
18.05.10: Burqa rage as female lawyer rips veil off Muslim woman in French clothes shop
15.05.10: The 'Burka Bandit' strikes again: Knifeman raids third travel agent in less than a year
15.05.10: Labour MP Stephen Timms stabbed 'by woman' as he held constituency surgery
12.05.10: France to target super-rich Muslim women who wear burkas to prove ban is not biased against the poor

Human Rights Service (HRS) Møllergata 9, 0179 Oslo - Norge Tlf: (047) 22 33 80 00 post@rights.no © HRS 2002 - 2010